Ce pot face dacă mi-am greşit votul?

Întrebare: În cazul în care am aplicat greşit ştampila „Votat” în buletinul de vot şi doresc eliberarea unui buletin de vot nou, am acest drept?

Răspuns: Potrivit art.54 alin.(6) din Codul electoral, „Dacă alegătorul a completat greşit buletinul, la cererea lui, biroul electoral al secţiei de votare anulează acest buletin şi îi eliberează imediat, o singură dată, un nou buletin de vot. Acest caz va fi menţionat în procesul-verbal cu privire la votare şi în lista electorală.

 

 

Distribuie

Lasă un răspuns